Göcek Dim Hotel

           Cennetin bir köşesi olan Göcek, Muğla ilinin şirin bir beldesi olarak Türkiyenin güney batı ucunda yer alır. mavi ile yeşilin birleştiği dostlukların sonuna kadar yaşandığı bu şirin beldede yer alan Dim Hotel sizleri güler yüzü ve samimiyeti ile ağırlama hazırdır. Küçük Bir aile işletmesi olan otelimiz 12 ay hizmet vermektedir.

G ö c e k

 
˄ ı | ı ˅

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Göcek,  Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı küçük bir sahil  kasabasıdır. 1980'li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olan Göcek Türkiye'deki turizm bilincinin gelişmesiyle keşfedilmiş ve bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgedeki önemi artmıştır.

Göcek; Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek Koyu olarak anılan sahil bandında yoğunlaşmış bir yerleşim yeridir. Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik Toros dağlarıyla çevrili olan Göcek, bu dağların arasına sıkışmış sınırlı bir araziye sahiptir.

Göcek içinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeni ile sakin ve korunaklı bir liman görevi görmektedir. Birbirinden güzel sayısız koyları, irili ufaklı adaları ve turkuaz suları ile tatilciler ve deniz tutkunları için aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Göcek koyunun bu özellikleri açık deniz ve mavi yolculuk sevenlerin tekneleri için de mükemmel bir mola verme ve barınma noktası olmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Göcek merkezinde dört ayrı uluslararası marina bulunmaktadır.

Göcek, yat tutkunları için sadece marina'ları ile değil, konaklama, yeme içme, eğlence, teknik hizmet, Seyahat Acentası, kumanya temini, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile de destek vermektedir. Tüm dünyadaki Göcek tutkunu yat severlerin buluşmalarını sağlayan, Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen yat yarışları, Göcek Yat Kulübü tarafından organize edilmektedir. Ayrıca Doğu Akdeniz Yat Rallisi katılımcıları da Mayıs ayında kıyılarımızı ziyaret etmektedir.

İster denizyolu ile ister karayolu ile Göcek'e gelen ve tatilini burada geçirmek isteyenlere sosyal, kültürel, teknik ve sağlık alanlarında tüm alt yapısı ile hizmet verebilen Göcek aynı zamanda mavi yolculuklar için kabul edilen en iyi hareket noktasıdır. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en kolay çıkış yapılabilen ve rotası üzerinde birbirinden mükemmel destinasyonlar barındıran bir çıkış noktasıdır.

Kusursuz yeşil doğası cennet koyları ve temiz denizi ile ünü ülke sınırlarını aşan Göcek'te turizm sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar sürmektedir.

2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusu 3.625 kişidir.

Fethiye Dalaman arasındaki çok şeritli karayolunun tam olarak hizmete girmesi ile ulaşımı son derece rahatlamıştır. 2006 yılında tamamlanarak hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli ile bu tarihe kadar buraya seyahat edenleri rahatsız eden Göcek Geçidi ve rampaları sorunu da aşılmıştır.

Tünelin açılmasından sonra Dalaman Uluslararası Havaalanına mesafesi 22 km'ye düşerek bu bölgeye seyahat edenlere zaman kazandırmıştır. Bu avantajın farkında olan ve değerlendiren kişiler arasında tüm dünyada tanınan meşhur simalar da Göcek'in müdavimleridir.

12.06.1988 tarihinde 805 km karelik alanı Özel Çevre Koruma altına alınan Göcek'te çok katlı binalar ve tesisler bulunmamaktadır. Konaklama tesislerinin çoğunluğu az odalı otel, apart otel ve pansiyon şeklindedir.

Çoğunluğu yerel halk tarafından işletilen turizm işletmeleri misafirlerini samimi bir misafirperverlik ile yöre insanının karakterine uygun bir şekilde ağırlamaktadır.

Lykia uygarlığının izlerini taşıyan birçok antik kalıntı Göcek çevresinde ve hatta adalarında göze çarpar. Bazen bir koyda dolaşırken, yamaçlarda gezinti yaparken veya denizde yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi dokuya rastlayabilirsiniz.

Göcek şehir merkezinde sürekli Günlük Tur tekneleri bulabilirsiniz. Yakındaki Göcek Adasına gidip gelen dolmuş tekneler de bulunmaktadır. Mavi Yolculuk kararınızı Göcek'e geldiğinizde verdiyseniz size hemen kiralık tekne sağlayabilecek profesyonel seyahat işletmeleri bulunmaktadır.

Göcek'te Özel Çevre Koruma Kurumu, Orman Genel Müdürlüğü ve Deniz Temiz Derneği (Turmepa) işbirliğiyle Deniz Yönetim Planı Çalışması başlatılmıştır. Bu Deniz Yönetim Planı çalışması kapsamında Göcek Koylarına 205 adet mapa yerleştirilmiştir. Bu mapalar sayesinde koylardaki ağaçlara tekne bağlanması yasaklanarak ağaçların korunması amaçlanmıştır. Göcek Koyları Mapa Haritası Turmepanın atık alım teknesi tarafından tüm ziyaretçi yatlara verilmektedir.

Deniz yönü hariç tüm etrafı yemyeşil çam ormanları ile çevrili olan Göcek, sahip olduğu el değmemiş doğası ile her türlü tatil anlayışına hizmet edebilecek zenginliğe sahiptir.